U jednom od naših  najznačajnijih arheoloških nalazišta – Carskoj palati u Sremskoj Mitrovici otvorena je izložba fotografija “Večni put”, italijanskog autora Đanluke Barončelija na kojima su istoimena nalazišta.  Izložbu je priredio beogradski Centar za urbani razvoja, a prati je 3D rekonstrukcija  koju su uradili stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Sremske Mitrovice koji je jedan od partnera u ovom evropskom projektu.  Izložba je otvorena do 24. septembra.

ostaci - Carska palata, autor fotografije - Gianluca Baronchelli

Ostaci Carske palate                                                                                                      Foto: Đanluka Barončeli

Izložba je otvorena u sklopu Dana arheologije / projekta Arhest otvoreni dani – Arheologija Je, održanih 30 – 31. avgusta 2017 u Carskoj palati.

21397226_469931096704745_1506609995_n

Otvaranje izložbe

Na predavanjima tokom dva dana,  eminentni stručnjaci iz Australije, Italije i Srbije razgovarali su o istraženosti arheoloških nalazišta i smernicama za upravljanje, prostornim planovima, turizmu, aktuelnim projektima u Sirmijumu, edukaciji posetilaca arheoloških lokaliteta.

20170830_124655

Učesnici skupa Arhest bili su Ričard Majls, zamenik rektora Univerzitet u Sidneju, Kristijano Tiusi, direktor Fondacije Akvileja, Stefan Pop Lazić i Nemanja Mrđić iz Arheološkog instituta u Beogradu, Bojan Đurić, Filozofski fakultet Ljubljana, Miroslav Vujović, Filozofski fakultet Beograd… Teme su se odnosile na Kartaginu, Akvileju, Viminacijum, Feliks Romulijanu…

Bazilika svetog Dimitrija – unutrašnji izgled - rekontrukcija

Bazilika Sv. Dimitrija, rekonstrukcija, 3 D animacija

Projekat Arhest predstavlja nastavak aktivnosti realizovanih kroz nekoliko različitih međunarodnih projekata tokom kojih su uspostavljeni modaliteti saradnje. Partnerstvo je sačinjeno od četiri važna arheološka nalazišta iz rimskog perioda  – Akvileje, Emone, Sirmijuma i Viminacijuma. Zajednički cilj je unapređenje prezentacije izradom 3D rekonstrukcija uz promenu pristupa i načina komunikacije sa posetiocima. Pored Fondacije Akvileja koja je vodeći partner, u projekat su uključeni Muzej i galerija mesta Ljubljane , Zavod za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica i Arheološki institut Beograd. Arheološki muzej u Zagrebu koji rukovodi nalazištem Andautonija, je pridruženi partner.

PROČITAJTE I: bastina-vojvodine-razvojni-lokaliteti-sirmiumarheologija-gradina-na-jelicialeksandar-medovic-praistorijske-biljke-u-21-vekucaricin-grad-pripreme-za-unesko-listu,

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *