U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine traje izložba (12. oktobar – 5. novembar 2023) „Arhitektura. Skulptura. Sećanje. Umetnost spomenika Jugoslavije 1945–1991”. Uz održanu naučnu, međunarodnu konferenciju, ovo je značajno osvetljavanje našeg odnosa prema spomeničkom nasleđu koje tematizuje Narodnooslobodilačku borbu naroda Jugoslavije. Korzoportal
Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora, Subotica, Toma Rosandić, 1952 Foto: Suzana Vuksanović
U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine na izložbi „Arhitektura. Skulptura. Sećanje. Umetnost spomenika Jugoslavije 1945–1991” je predstavljeno 56 spomenika i spomen obeležja. Početna kustoska koncepcija obuhvatila je izbor od 33 spomenika i memorijalnih kompleksa iz svih republika i autonomnih pokrajina bivše Jugoslavije. Gostovanja izložbe u državama sa prostora Jugoslavije podrazumevala su tri do pet spomenika iz države u kojoj izložba gostuje. Nakon izlaganja u Ljubljani, Piranu, Kopru, izložba je gostovala u Novigradu, Zagrebu, Podgorici, Sarajevu, Mostaru, Banja Luci i Beogradu, da bi na izložbi u Novom Sadu bila dodata četiri spomenika iz Vojvodine.
“Kao kustosi i autori sa prostora bivše republike Jugoslavije propitujemo značaj i komunikaciju spomenika Narodnooslobodilačkoj borbi danas. Fizičko prisustvo spomenika u pejzažu je opomena na stravične posledice fašizma i nacizma, što pak postavlja pitanje uloge spomenika na nekadašnjoj jugoslovenskoj teritoriji, koja je teritorija današnje Evrope, zajednička svima nama. Izložba i katalog deluju kao arhiva svih vrsta fotografskog materijala, filmskih snimaka i autorskih spisa koja se stalno ažurira, arhiv koji čini novi aspect očuvanja ovog graditeljskog nasleđa u današnjem svetu…” (Boštjan Bugarič, Uvod k razstavi – Dostojanstvo spomina / Introduction to the Exhibition – The Dignity of Memory, 2020).
Jedan od učesnika međunarodne konferencije “Spomenička skulptura posvećena NOB-u u Jugoslaviji 1945 – 1991” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (3. novembar 2023) bio je istoričar arhitekture, profesor na Državnom univerzitetu Ajova (SAD) Vladimir Kulić – “Mislim da je iz naše stručne vizure važna ovakva razmena informacija, mišljenja, što je temelj naše profesije. Koliko god smo ponekad zatvoreni u profesionalne okvire, postoje pomaci u javnosti. Mislim na prošlogodišnje (2022, prim. korzoportal) skrnavljenje Partizanskog groblja u Mostaru, po treći put, posle čega se upravo razgovorima, izložbama, pisanju naših/ inostranih medija o delovanju po svemu sudeći neofašističkih grupa, došlo do javne reakcije. U Mostaru se formirala grupa aktivista koja radi na dokumentaciji i zaštiti spomeničkog nasleđa Narodnooslobodilačke borbe naroda Jugoslavije u ovom gradu. Skup kao ovaj u Novom Sadu deo je te šire slike i doprinosi da se naš odnos prema prošlosti artikuliše bolje nego danas“.
Izložba “Arhitektura. Skulptura. Sećanje. Umetnost spomenika Jugoslavije 1945–1991” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine realizuje se u okviru projekta Spomenička skulptura posvećena NOB-u u Jugoslaviji 1945–1991, istoričarke umetnosti Suzane Vuksanović.
PROČITAJTE I: moma-njujork-yu-arhitektura-1948-1980, /izlozba-olga-jevric-kompozicija-i-struktura/, katalin-ladik-mogu-li-da-zivim-na-tvom-licu/,obnova-dom-sindikata-kombank-dvorana/