Izložba 34 crnobele fotografije „Dobro došli na Goli otok“ autora Milomira Kovačevića (1961) u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograd (11. jun – 30. jul 2010), još jednom potvrđuje da tema ovog logora u doba Titove Jugoslavije zaokuplja umetnika u različitim medijima. Kustos je Aleksandar Kostić. Korzoportal na licu mesta
Foto koncept: Kaća Lazukić Ljubinković
O izložbi “Dobro došli na Goli otok” Goran Marković piše – “Fotografije Milomira Kovačevića ‘Dobro došli na Goli otok’, imaju nešto što nije ni malo ironično kao naziv ove izložbe: poziv da konačno fizički, pomoću svetlosti i senki otkrijemo nešto što je u našim glavama samo pojam o paklu. Jer, Goli otok je to – sinonim za hadske muke kojima su bili izložene hiljade stradalnika od 1948. pa do kasnih pedesetih i uvek ostao samo kao maglovita pretnja, a manje kao konkretan geografski pojam sa svojim toponimima. I sam sam boravio na tom ukletom mestu, kao Milomir, drugim poslom od ovog umetnika, ali sada, dok posmatram njegove vizuelne impresije, pomišljam kako to mesto možda nisam video dobro. Ono je na mene delovalo kao celina, kao udarac u glavu, a fotografije Milomira Kovačevića razlažu taj skup u niz vizuelnih senzacija i izabranih prizora koje stvari osvetljavaju sasvim drugačije od onoga kako sam ih doživeo…
Foto: FB Milomira Kovačevića
… Te fotografije govore zapravo o nama sada. I postavljaju pitanje: da li smo na tom ukletom ostrvu ostavili saosećanje. Jer, ništa nije tako prisutno u trenutku koji upravo živimo kao to – nedostatak empatije, odsustvo razumevanja za druge, nezainteresovanost za patnju. Ove fotografije na mene deluju kao nemo upozorenje da smo zaboravili da smo ljudi (Goran Marković)
Milomir Kovačević dobio je mnoga priznanja, izlaže u Francuskoj, u Međunarodnom centru za fotografiju u Njujorku, putuje – Sank Petersburg, Prag, za fotografski rad proglašen je “Vitezom sa zaslugama”, odličjem koje dodeljuje predsednik Francuske.
PROČITAJTE I: post-festum-goran-markovic-vise-od-gosta, foto-esej-predeli-izmedju-nekoliko-kucnih-zidova, muzej-jugoslavije-devedesete-recnik-migracija, sentandreja-bastina-srba-u-madjarskoj-nova-muzejska-postavka