Danilo Kiš rođen je na današnji dan 22. februara 1935. godine u Subotici. U Parizu je napustio ovaj svet 15. oktobra 1989. godine. Njegove knjige su biblije života u kojima se ne priznaju granice, niti geografske, niti mentalne.
Autor portreta: Ratko Šoć, Gradska prodajna galerija, Novi Sad
Govoriti i pisati o Danilu Kišu, bilo kojim povodom, teško je jer je on sve napisao/opisao u svojim knjigama, prevođenim na mnoge jezike naše Planete.
Danilo Kiš, Po-etika, knjiga druga, 174-181:
„…Rekli smo, dakle, biti nacionalista znači biti individuum bez obaveze. To je kukavica koja ne želi da prizna svoj kukavičluk; ubica koji potiskuje svoju naklonost ka ubistvu, nemoćan da je priguši a koji se, ipak, ne usuđuje da ubije, osim iz potaje ili iz anonimnosti gomile; nezadovoljnik koji se ne usuđuje da se pobuni iz straha od konsekvenci svoje pobune – slika i prilika citiranog Sartrovog antisemite (Sartrov tekst „Antisemita i Jevrejin, prim.korzoportal). I odakle, pitamo se, taj kukavičluk, to opredeljenje, taj zamah nacionalizma u naše doba? Pritisnut ideologijama, na marginama društvenog kretanja, zbijen i izgubljen među konfrontiranim ideologijama, nedorastao individualnoj pobuni, jer mu je ona uskraćena, individuum se našao u procepu, u praznini, ne učestvuje u društvenom životu a društveno biće, individualista a individualnost mu uskraćena u ime ideologije, i šta mu preostaje drugo nego da svoje društveno biće traži drugde? Nacionalista je refulirani individualista, nacionalizam je refulirani (kiolektivni) izraz tog i takvog individualizma, ideologija i antiideologija…“
PROČITATI I: intervju-aleksandra-bosnic-duric-gde-smo-danas, ugljesa-sajtinac-strastven, sjaj-velegrada-dublin-u-podgradu-petrovaradinske-tvrdave, branka-parlic-nevidljive-kompozitorke, film-ovacije-za-druga-strana-svega, katalin-ladik-bez-radosti-ne-vredi-stvarati, akademska-knjiga-izdavac-godine-beogradskog-sajma-knjiga-017