Nastanak knjige “Bogdan Bogdanović – Biblioteka Beograd – An Architect’s Library” (Fotohof, Salcburg, 2019) bio je prvo dobro osmišljen projekat, zatim u vremenskom ograničenju od nedelje dana izveden in situ, u beogradskom stanu Bogdana Bogdanovića (1922-2010) i njegove supruge Ksenije Anastasijević Bogdanović (1924-2017). Rezulat je  detaljan popis biblioteke i digitalizovana zbirka planova i dokumenata kao korak ka očuvanju Bogdanovićeve zaostavštine u Beogradu. Foto: arhiva A.S/korzoportal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovaj značajan poduhvat je obavljen filmskom brzinom – sedam arhitektinja/istoričarki umetnosti pretvaraju se 2018. godine u biliotekarke koje “osvajaju” ličnu biblioteku beogradskog arhitekte/profesora Bogdana Bogdanovića kako bi popisale sve naslove. U stopu ih prati fotograf  Volfgang Taler (Wolfgang Thaler) iz Salzburga koji beleži kako se ova biblioteka koristi možda poslednji put u originalnom obliku. Rezultat ovog poduhvata je knjiga “Bogdan Bogdanović – Biblioteka Beograd – An Architect Library” u kojoj su: izbor od 3.500 knjiga iz biblioteke, tekst Ditmara Štajnera (Dietmar Steiner), Vladimira Kulića i Jelice Jovanović, te fotografije Volfganga Talera (Wolfgant Thaler). Knjiga je promovisana u beogradskom Centru za kulturnu dekontaminaciju (11. decembar 2019).

Andrej Strehovec, Ljubica Slavković, Jelica Jovanović, Volfgang Taler, Centar za kulturnu dekontaminaciju

Jelica Jovanović (iz knjige)Dugo se verovalo da se u Austriji nalazi celokupna zaostavština arhitekte Bogdana Bogdanovića. U Arhitektonskom centru Beča se nalaze Bogdanovićevi crteži, dok se dokumenti, pisma i rukopisi nalaze u Arhivu nacionalne biblioteke Austrije. Međutim, u stanu u Beogradu je ostao treći, jednako dragoceni deo zaostavštine, Bogdanovićeva lična biblioteka, za kojom je žalio od prvog dana egzila do kraja života. Nakon neuspelih pokušaja za formiranjme legata ili fondacije koja bi sačuvala zaostavštinu u Beogradu, biblioteka se još nalazi u stanu na Skveru Slobodana Markovića 1, zajedno sa preostalim projektima i ličnim predmetima…

Fotografija iz knjige, Volfgang Taler (popisivanje naslova)

Ditmar Štajner (Dietmar Steiner, iz knjige) – Sretali smo se često u prvoj dekadi milenijuma i poslednjih godina njegovog života (života B. Bogdanovića, prim. korzoportal). Obeležili smo njegov 80. rođendan 2002. koji mi je ostao za večno pamćenje u Architekturzentrum Wien. Bili smo fascinirani koliko je stotina ljudi iz Beča i nekadašnje Jugoslavije poznavalo Bogdanovićev rad i život u Beču, te su došli su da zajedno obeleže njegov jubilarni rođendan… Tada se pojavila njegova želja da se iz razloga čuvanja, njegova arhiva prenese iz Beograda u Beč…

U ulogama “bibliotekarki” zahvaljujući kojima je nastao popis beogradske biblioteke i digitalizovana zbirka planova čiji je vlasnik bio arhitekta/profesor Bogdan Bogdanović: Jelica Jovanović, Ana Knežević, Milica Rožman, Jana Gligorijević, Jovana Kaženegra, Katarina Đošan, Ljubica Slavković i Vladana Putnik Prica.

Kultura sećanja na delu. Knjiga “Bogdan Bogdanović – Biblioteka Beograd – An Architect Library” objavljena je na engleskom jeziku, jer je tako želeo  autrijski izdavač da bi međunarodnoj javnosti predstavio delo Bogdana Bogdanovića.

PROČITAJTE I: ranko-radovic-knjiga-o-njegovom-likovnom-raduizlozba-moderna-arhitektura-u-zrenjaninuvikend-prica-moj-gradic-zvani-suburbiumtekst-u-fokusu-zlatko-pakovic-dan-republike-i-matija-beckovicintervju-minja-mikic-pronasla-sam-svoj-likovni-izraz

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *