Građansko udruženje “Almašani” različitim projektima i aktivnostima skoro deceniju skreće pažnju na Almaški kraj u Novom Sadu, koji postoji tri veka, a bio je u opasnosti da ga “pojedu” nove saobraćajnice. “Vodič kroz almaški ambijent” (Almašani, Novi Sad 2021 Evropska prestonica kulture, 2020) Nikole Grdinića nepretenciozna je, dragocena knjiga u kojoj autor podseća na ključne događaje, ličnosti, objekte koji predstavljaju jedinstvenu celinu – baštinu Novog Sada. U centru njegovog rukopisa je atmosfera Almaškog kraja. Foto: korzoportal

Nevelika knjiga, bogata sadržajem – “Vodič kroz almaški ambijentNikole Grdinića nije puki leksikon imena i naziva, već je vodič kroz atmosferu, mirise i ukuse vremena kada je nastajao Almaški kraj. Centralni objekat Almaškog kraja je pravoslavna crkva  Sv. Tri Jerarha iz 18. veka o kojoj piše u poglavlju Umetnički doživljaj prostora – “Za Almaški kraj Sv. Tri Jerarha imaju jak identitetski značaj. Čest je motiv umetničkog stvaralaštva. Tri umetnika, u različitom vremenu nezavisno jedan od drugog biraju za slikanje isti prostor sa ruba Almaškog kraja, kratku zakrivljenu ulicu iza crkve Sv. Tri Jerarha… Almašanin Sava Ipić, sarajevski slikar Petar Tiješić i Đorđe Tabaković uspevaju, kao i Arpad Balaž s crtežom Almaške ulice, da uhvate ono što je najteže – atmosferu prostora…”

Promocija knjige “Vodič kroz almaški ambijentNikole Grdinića održana je u novosadskoj Svilari (septembar, 2020) kada je autor rekao da „nije samo romantičarski 19. vek i narativ Srpske Atine velika priča koju ima Novi Sad. Tradicija prosvetiteljstva duboko utemeljena u Novom Sadu i u Almaškom kraju, jedan je od ključnih razvojnih slojeva grada čije važnosti nismo dovoljno svesni„.

Autor mape: Aleksandar Stanojlović

Knjiga “Vodič kroz almaški ambijent” sastoji se od tri poglavlja –“ Uvod u Almaški kraj„, „Šetnja krajem“ i „Almaški kraj i Novi Sad.“ Poglavlje “Šetnja krajem” ima najviše “podpoglavlja” u kojima autor eksplicira tezu o almaškom ambijentu koji obuhvata nevidljivi, ali sveprisutni , jedinstveni duh mesta koji je oličen  pre svega u crkvi Sv.Tri Jeraha, zatim u nazivima ulica, simbolima, kafanici kao simbolu tradicionalne narodne kulture…

Zaključna napomena autora Nikole GrdinićaKoliko je ovako koncipiran Vodič dobar nije moguće saznati pre njegove upotrebe. Da bi se popravljao i dalje usavršavao njemu je potreban korisnik, ali ne onaj kome je pisanje i upotreba vodiča deo profesije, več običan čovek, čitalac koji želi i ima strpljenja da pomoću njega pokuša nešto novo doživeti i saznati…

PROČITAJTE I: almaski-kraj-tri-veka-postojanja/, zuta-kuca-secanje-na-zajednistvo-3/, poezija-radmila-petrovic-ako-je-ljubav-onda-je-ljubav/poezija-dragana-mladenovic-da-ne-budes-modra/kakve-veze-imaju-sigmund-frojd-i-moj-pradeda/berat-grad-koji-se-mazi/https://korzoportal.com/intervju-slobodan-tisma-2/

 

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *