U Galeriji Milene Pavlović Barilli u Požarevcu, 15. decembra 2017. otvorena je izložba Stefana Žarića „Maison Barilli: Belgrade / New York” uz prateću, autorsku publikaciju „Jedna studija o visokoj modi i visokoj umetnosti“. Odnosi se na modne ilustracije koje potpisuje Milena Pavlović Barilli. korzoportal na licu mesta.
dizajn: Nemanja Stanojević
Stefan Žarić dobio je poziv da priredi izložbu u Galeriji Milene Pavlović Barilli u Požarevcu pošto je u novembru ove godine postao laureat najprestižnije nagrade namenjene studentima istorije umetnosti, nagrade Spomen-zbirke Pavle Beljanski za najbolji završni rad iz istorije nacionalne umetnosti. Jubilarna 50. nagrada dodeljenja je ovom istoričaru umetnosti za master rad „Modna ilustracija Milene Pavlović Barilli“. Kako se u obrazloženju žirija Nagrade navodi – Žarić je napisao rad sa pozicija savremene istorije umetnosti i doveo do sada marginalizovan rad Milene Pavlović Barilli u potpuno ravnopravan status sa njenim slikarstvom. Inače, za Žarića je istorija mode glavna istraživačka pasija.
Stefan Žarić na otvaranju izložbe Foto: Violeta Marković
Zašto baš Milena Pavlović Barilli, i još više, zašto baš moda, i koliko se sam fenomen mode uklapa u istoriju umetnosti?
Milenin angažman u polju mode neretko je negativno ocenjivan od strane domaće istorije umetnosti ili potpuno zapostavljan, a upravo kroz njene modne ilustracije možemo da brendiramo naše kulturno nasleđe, kako je recimo ona jedina srpska umetnica čija se ilustracija našla na naslovnici američkog Voga. Njeno multikulturno poreklo i multimedijalni opus koji je stvarala u Srbiji, Italiji, Nemačkoj, Španiji, Francuskoj, Engleskoj i Americi mogu da budu izvanredan povod za učvršćivanje diplomatskih odnosa sa ovim zemljama te afirmaciju srpskog dizajna na međunarodnom nivou.
Foto: Draško Vujić
Milena Pavlović Barili svoju umetničku karijeru započela je kao modna ilustratorka, a modnom ilustracijom bavila se sve do smrti u američkoj modnoj prestonici, Njujorku, 1945. godine.
Ono što nećete naći ni u jednoj do sada publikovanoj studiji o Barilijevoj jeste činjenica da je ona svoje formalno visoko umetničko obrazovanje započela u oblasti modne ilustracije. Prvi radovi koje umetnica stvara na Umetničkoj školi u Beogradu a potom i na Slikarskoj akademiji u Minhenu jesu modne ilustracije. Njena prvo ulje na platnu, tehnika rezervisana za visoku umetnost, nastaje gotovo deceniju nakon njenih umetničkih početaka a i ono predstavlja fenomen mode – kostimirani portret holivudske ikone Rudolfa Valentina. Milena je jedinstven fenomen u kanonu srpske umetnosti koji ne samo da vizualizuje, već i promišlja modu i kostim kao zasebnu umetničku formu.” – dodaje Žarić koji je pored do sada uočenih veza između Barilijeve i likovnih umetnika uočio i istražio korelacije njenog opusa sa kreatorskim poetikama modnih kuća Poare, Vione, Patu, Šanel, Skjapareli, Balensijaga.
Foto: Mario Lisovski
Izložba Stefana Žarića u Galeriji Milene Pavlović Barilli u Požarevcu i autorska prateća publikacija, akcentuju Milenine angažmane u polju visoke mode kao podjednako važne ne samo za njen opus, već i za istoriju zapadne mode, ali i za baštinjenje fenomena koji izlaze iz okvira tradicionalno shvaćenog kulturnog nasleđa na nacionalnom nivou. Posetioci izložbe biće u prilici da vide do sada neizlagane i nepublikovane modne ilustracije koje je Milena Pavlović Barilli stvarala u Beogradu, Minhenu, Parizu i Njujorku, od kojih su neke objavljivane u časopisima poput Voga i Harper’s Bazara. Izložba se na proleće iz Požarevca seli u Novi Sad u Spomen-zbirku Pavla Beljanskog. Slede i međunarodni prorjekti, koje nagoveštava Žarić.
PROČITAJTE I: natasa-saric-protiv-modnog-kica, intervju-majda-sikosek-lepota-spasava-svet, intervju-milica-nikolic-put-u-svet, vuk-vuckovic-vesele-slike-grada, foto-esej-muzej-savremene-umetnosti-beograd-probudeni-div-i, nagradena-pesnikinja-dragica-stojanovic