U Galeriji Matice srpske postavljena je izložba „Poklon – zbirka Dragiše Brašovana“ (1. jun – 15. septembar 2023). Kustoskinja je Ivana Janjić. Foto koncept: Kaća Lazukić Ljubinković. Korzoportal

Kustoskinja Ivana Janjić 

Galerija Matice srpske napravila je još jedan iskorak postavljajući uglavnom predmete primenjene umetnosti i nameštaja na način likovnosti, koji prikazuje život Dragiše Brašovana (Vršac, 1887 – Beograd, 1965), jednog od naših najznačajnijih arhitekata, čije ime je uvažavano na srednjoevropskom prostoru. Radi se o 136 predmeta iz njegove beogradske kuće na Dorćolu, u kojoj je živeo poslednjih dvadeset godina.

Kako je Galerija Matice srpske dobila Poklon – zbirku Dragiše Brašovana. Reč upravnice Tijane Palkovljević Bugarski: „Nastala je sasvim slučajno i bez jasnog plana poklonodavca. Sve je počelo 2019. godine jednim susretom koji se pretvorio u prijateljstvo. Naslednice velikog arhitekte supruga Viktorija Brašovan i njena ćerka Olga Kovačev pozvale su me, preko zajedničkih prijatelja, da ih posetim u njihovoj kući u Beogradu s idejom da Galeriji Matice srpske poklone jedno delo Mladena Josića Portret Mikelanđela. U ambijentu porodične kuće u ulici Strahinjića bana započeti su prijatni razgovori, a poklon se tokom naredne posete proširio na još nekoliko umetničkih dela – porodičnih portreta. Nenadano, tokom svakog sledećeg susreta dar je rastao ikonačno je formirao veliku i kompleksnu poklon zbirku…“

Kustoskinja izložbe „Poklon – zbirka Dragiše Brašovana“ Ivana Janjić: „Zajednička ideja prilikom postavljanja izložbe bila je da predmete postavimo u ambijent slično kao što su bili u Brašovanovoj kući, odnosno da se ne ističe samo njihova istoričarsko umetnička vrednost, da ne budu izdvojeni na postamentima. Postavili smo ih na komode, stočiće, u vitrine. Iznenadiće se posetioci kada vide da skulptura Antona Augustinčića nije na postamentu, već na vitrini, kako je stajala u Brašovanovoj kući.“

U vođenju kroz izložbu „Poklon – zbirka Dragiše Brašovana“ u Galeriji Matice srpske kustoskinja Ivana Janjić ističe „neke predmete postavili smo u prirodno okruženje kako je bilo u Brašovanovoj kući, a neke smo istaknuli kao umetnička dela kao na primer tepih koji smo okačili na zid, a nije tapiserija“.

Dragiša Brašovan, „Savsko pristanište sa Kalemegdanom“

Na izložbi „Poklon – zbirka Dragiše Brašovana“ u Galeriji Matice srpske nalazi se Brašovanov arhitektonski crtež „Savsko pristanište“, nastao 1941. godine kada je živeo u svojevrsnoj izolaciji. To je jedino poklonjeno delo Galeriji Matice srpske sa njegovim originalnim potpisom.

Digitalna rekonstrukcija Brašovanove kuće

Nekoliko je inovacija na izložbi „Poklon – zbirka Dragiše Brašovana“ u Galeriji Matice srpske. Jedna je digitalna rekonstrukcija Brašovanove kuće u beogradskoj ulici Strahinjića bana kada posetioci mogu da vide kako je kuća izgledala iznutra, zidove, gipsane ukrase, a sve tokom dana od jutra do sumraka.  Autorka je Snežana Mijić.

I kada pomislite da je izložba završena, razgrne se zavesa i dolazite do instalacije u prostoriji sa ogledalima koju obasjava svetlost kristalnog lustera iz Brašovanove kuće. „Želeli smo da izložbu završimo svetlošću“, tumači kustoskinja Ivana Janjić – „Brašovan je veliku pažnju posvećivao osvetljenju i reflektujućim površinama u kući. Igrao se senkama i polusenkama. Primetili smo to i zbog toga smo izložbu zaključili ogledalima i lusterom. Ovo je istovremeni podsetnik kao bi trebalo da više računa vodimo o našem nasleđu i Brašovanu. U dinamičnom razvoju Novog Sada njegovo delo može nestati. Ali ako podsećamo na njega, ako o tome razgovaramo, ono će biti sačuvano“.

Kompleks Banovine u Novom Sadu                                                                                             Preuzeto iz monografije izložbe

Novosadska Bela kuća, Brašovanov kompleks Banovine u Novom Sadu, u 21. veku gubi identitet. Podzemna garaža preuzima primat.

PROČITAJTE I: izlozba-moderna-arhitektura-u-zrenjaninu/, odbrana-propast-zemuna-ubijanje-grada/, dans-inicijativa-za-zastitu-studija-m-i-radija-novi-sad/, https://korzoportal.com/knjiga-donka-stancic-novi-sad-od-kuce-do-kuce-2/

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *