Palermo je glavni grad Sicilije, ostrva drugačije od Italije koju znamo sa filmova, festivala, bijenala. Stanovnici sebe nazivaju „Šićilijancima“, ističući u govoru slovo „Š“. Sve je ovde više „hard“ nego lepršavo. Foto esej piše/foto: Ljiljana Madžar

Palermo je na obali mora, ni mali ni prevelik grad, sa bogatom istorijom i arhitekturom, pun kontroverzi, priča o mafiji, urbanih legendi, brojni su kafići, picerije, mirišu makijato i aperol. Obuzeo me je „na prvi korak“…

… kud god da kreneš, naići ćeš na katedralu Uznesenja Bogorodice Marije koja zbog veličine nije mogla da stane u moj  kadar. Pratila je burnu istoriju Sicilije, menjala  gospodare i svako je ostavljao trag. Zbog toga se na njoj mešaju stilovi, od gotskog, neoklasičnog, saracenskog… Izgradnja je počela u 12. veku na mestu nekadašnje crkve Sv. Grgura koja je u vreme Saracena bila džamija…

… šetajući centrom Palerma, a sve se odvija oko glavne ulice Vitorio Emanuele, nailazim na renesansnu fontanu Pretorija, delo Franceska Kamiljanija koja je u 16. veku preneta iz Firence u delovima (bilo ih je 644!) i postavljena na istoimenom trgu. Renesansa je donela nov pogled na svet, pa je između ostalog i obnažila mitska bića i sirene koje su ukrašavale fontanu. Ako se ima u vidu da je na trgu, preko puta fontane bio ženski manastir, poverovala sam u priču da je kaluđericama bilo zabranjeno da gledaju u naga tela…

… vek kasnije Palermo je dobio novu, baroknu fontanu Kvatro kvanti (Četiri godišnja doba) koja je takođe gradski zaštitni znak. Po njoj je i trg dobio ime. Na udubljenjima svake od četiri raskošne zgrade, odnosno na njihovim fasadama, nalaze se kamene fontane sa likovima devojaka koje simbolizuju godišnja doba. Trg je prepun ljudi, uglavnom turista, po ceo dan trešti živa muzika, smenjuju se muzičari, u obližnjim kafićima se jedva može pronaće slobodan sto, miriše pica, pije se aperol špric, makijato, Bira Messina. Uspeh je ugrabiti slobodno mesto i uživati…

… na Trgu Verdi, u 19. veku sazidana je operska kuća – Teatar Masimo, treća po veličini  u Evropi ( Bečka i Pariska opera prethode). Pripajajući Siciliju teritoriji Ujedinjene Italije, prvi kralj Vitorio Emanule II, želeo je da i na ovaj način dokaže moć i naklonost Sicilijancima. Mislim da ovu opersku kuću  niko nije proslavio kao reditelj F.F. Kopola u antologijskom filmu „Kum III“ gde su ključne scene snimane upravo u ovim ložama i hodnicima…

… čuvene stepenice na kojima se rešava saga mafijaške porodice Korleone, scena iz filma u kojoj Majkl vrišti bez zvuka se pamti, jer je sve o  moći i gubitku rečeno baš na ovom mestu. Verujem da turisti koji su platili ulaznicu da se prošetaju teatrom, sednu u ložu i posmatraju binu, imaju isto mišljenje o filmu i reditelju Kopoli kao ja…

… ogromnoj baroknoj palati Butera iz 18. veka, najbolje pristaje atribut velelepna. Novi vlasnici (Massimo i Franceska Valsecchi ) otvorili su je za javnost 2021. i namenili umetničkom radu, konceptualnoj umetnosti, delima iz privatnih zbirki, keramici… Terasa sa pogledom na more je mesto odmora za dušu…

… kako u glavnom gradu Sicilije zaobići Izložbu o mafiji? U malom prostoru na glavnoj ulici (ne plaća se ulaznica, već se u kutiju ubacuje novac kao prilog) smeštena je izložba koja se sastoji od autentičnih fotografija, novinskih članaka, „galerije“ mafijaških likova, ubijenih sudija, policijskih fotografija sa „lica mesta“, uz prateći dokumentarni film. Izložba je skromna, ali ostavila je na mene jak i neprijatan osećaj…

… samo nekoliko ulica dalje od raskošnih palata i trgova, našla sam se u drugačijem Palermu, onom koji podseća na stare, neorealističke filmove. Ništa se nije promenilo, sve je kao u Felinijevoj „ La stradi“…

… Fiat 850 iz vremena „Ciao, ciao bambina“…

… umesto zaključka…

… pozdrav iz Palerma.

PROČITAJTE I: foto-esej-italija/, tekst-u-fokusu-dubravka-valic-nedeljkovic-od-perudje-do-petrovaradina/, foto-esej-spomenar/, prica-ljiljana-maletin-vojvodic-balzakova-0_21/

 

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *