Izašao je novi broj naučnog časopisa “Građa za proučavanje spomenika kulture Vojvodine” koji izdaje Pokrajinski Zavod za zaštitu spomenika kulture. Alibabina pećina blaga krije se iza neprivlačnog naslova .
Nikada nije sve rečeno o prošlosti i zbog toga skriveni dragulj – Građa za proučavanje spomenika kulture Vojvodine koji izdaje Pokrajinski Zavod za zaštitu spomenika kulture, čiji je urednik Bogdan Janjušević, treba postaviti u kontekst prošle sadašnjosti, da biste kročili u Odiseju budućnost.
U časopisu je nekoliko celina: Arheologija, Arhitektura, Industrijsko i tehničko nasleđe, Istorija, Istorija umetnosti, Konzervacija i restauracija dela likovne i primenjene umetnosti, novi odeljak Multidisciplinarni pristup u zaštiti kulturnih dobara (pišu Svetlana Bakić, Čaba Majoroš, Ruben Demeter) , Prikazi (ovog puta Dubravka Đukanović piše o knjizi Zorana Vukosavljeva Arhitektura srpskih pravoslavnih crkava u Mađarskoj). Korzoportal će povremeno objavljivati delove vrednih tekstova iz časopisa.
Građa za proučavanje spomenika kulture Vojvodine izlazi od 1957. jednom godišnje, ne redovno, da bi se poslednjih godina izlaženje ustalilo. Razlog neredovnosti su uvek – finansije. Od 2011. nalazi se na listi naučnih časopisa M53. Odlična prilika da se pojave istraživači baštine i da njihova reč bude i naučno vrednovana.
Od davnih godina kada je časopis izlazio kao skromna, crno bela naučna sveska uvek istih korica, ali obuhvatnog sadržaja, poslednji brojevi su drugačiji – svaki ima novu naslovnu stranu, novu fotografiju. U novom broju 28 autori fotografija su Milan Konjević, Nedeljko Marković i Miroslav Ilić. Nedostaju nazivi onoga što je fotografisano, što bi čitaoca svakako moglo zanimati. Ova Alibabina pećina zaslužuje i tu tzv. sitnicu!
PROČITAJTE I : novi-sad-i-svetojovanski-toponim, projekat-araca, slavica-vujovic-istrazivanje-prostora-kao-sudbina