Postoji li prostor bez stepeništa, a da nije zemunica? Ko je izmislio stepenice? Koje je najduže stepenište na svetu? Ovaj foto esej ne odgovara na ovakva i slična pitanja, a koja se odnose na jednu od značajnih arhitektonskih konstrukcija – stepenice, stepenište, skaline, skale, basamke… već je usmeren ka maštarima i zanesenjacima.
U jednom Sanovniku piše: Ako ste sanjali stepenice u snu, san verovatno označava da se krećete ka nekom svom cilju. Snovi o stepenicama uglavnom imaju dobro značenje...
… stepenice mogu označavati duhovno uzdizanje i buđenje emocija... (isti Sanovnik)…
… kamene stepenice mogu označavati da ste se dovoljno trudili na poslu, pa sad ne morate da zavisite ni od koga (isti Sanovnik)…
… stepenicama se penjemo do vrha, ali one nisu odgovorne za vrh koji nije opravdao napor uspinjanja…
… na stepenicama sedimo i čekamo, ili neko drugi to isto radi čekajući nas…
… neke stepenice prosto žude da onoga ko njima korača spuste sa vrha ka podnožju gde su stopljeni osećajnost i razum (ne nužno ovim redosledom) …
… saplesti se na stepeništu nije neobična pojava…
… stepenice su, ustvari, naš dostižni i nedostižni život…
… stepenice drvene, kamene, zemljane, okrnjene, pod crvenim tepihom slave, sa nevidljivim, a neizbrisivima naslagama koraka. Neizbežan objekat neizbežnog života svih koji hodaju, mile, gamižu osvajajući rupičasti život.
PROČITAJTE I: foto-esej-podgrade-petrovaradinske-tvrdave-018-probudeni-grad, estival-ulicnih-sviraca-konferencijaokrugli-sto-upotreba-bastine, foto-esej-kanjiza-i-jelena, moja-porodica-i-druge-zivotinje,