Nezaobilazni modni predmet u životu svake devojčice/žene bio je – rajf. “…. Tako se i ove sezone un 21. veku rajf vratio – nikada deblji i veći! Pomalo liči na tapacirung rashodovane fotelje, u ekstremnim slučajevima dostiže debljinu od čak desetak santimetara. Ima i onih svedenijih koji nas podsetiše zbog čega volimo rajf…”. Piše: Romana Knežević. Foto: korzoportal
Rajf, ili držač za kosu i njegova mekša varijanta – traka, po dužini modnog preživljavanja je zapravo već klasika, ali sigurno se sećate bar nekoliko ofanzivnih povrataka pomenutog predmeta u naše živote. Naviknuti na ciklične ćudi mode, ne pitamo se više ni kako, ni zašto nešto ponovo iskrsne. Neka već po malo zaboravljena stvar, prepoznatljiva, ali nikada ista. Samo iznenada opazimo kako centripetalne sile trenda uniformišu razoružane sledbenike. Tako se i ove sezone rajf vratio – nikada deblji i veći! Pomalo liči na tapacirung neke rashodovane fotelje, u ekstremnim slučajevima dostiže debljinu od desetak santimetara. Ima i onih svedenijih koji nas podsetiše na to zašto volimo rajfove.
U vreme mog devojaštva, duga ravna kosa, sama po sebi simbol slobode i nesputanosti, pridržana jednostavnim pljosnatim rajfom, bila je poželjni imidž svake pretendentkinje na aktuelni, pro-hipijevski izgled. No, moja mama je smatrala (mame su se tada pitale), da je rajf stvar koja se nosi samo dok se sprema kuća! Nikakvo “ali” nije moglo da promeni njeno modno neosvešćeno mišljenje, a moja tinejdžerska pobuna je ostala negde na pola puta između želje za “rajf frizurom” i blage vrtoglavice u koju me je isti bacao već iza prvog ćoška na putu do škole budući da je stezao glavu i donosio glavobolju. Sve u svemu, malo je bilo idealnih glava za rajf sa izgledom „baš-baš kako treba“ da izmami po koji uzdah simpatije iz osmoškolske klupe u razredu.
Istoričari mode kažu da rajf vodi poreklo još od antičkih lovorovih venaca, a ima i onih koji preteče prepoznaju i znatno ranije. Tada rezervisan samo za muškarce, bilo atlete il’ poete, držač za kosu prešao je dug i spor put dok ga točak modne povesti nije lišio pesničke simbolike, a dodao mu nešto drugo. Pitanje modne rodne jednakosti se očitovalo, pored nebrojenih drugih odevnih predmeta i ukrasa i u muškom rajfu. Jer – zašto da ne – i muškarcima duga kosa pada na lice.
Prilagodljiv svim modnim epohama i stilovima, rajf je preživeo spajajući kaćipersko i praktično. Široko rasprostranjene reference ovog ukrasa se protežu od Alise u zemlji čuda (za devojčice), preko prvih dama (Džeki Kenedi), glumica (BB), princeza (Grejs Keli), fabričkih radnica za vreme Drugog svetskog rata (WOW radnice), sportistkinja (Suzan Lenglen, jedna od prvih teniserki), glumice/fitnes dive (Džejn Fonda)…
Danas, u kosu, po želji, možeš da staviš bisere, crvena svetlucava srca, cvet (puno cveća), lažni lovorov venac, pozlaćen, krila slepog miša, a u nastupajućoj zimskoj prazničnoj sezoni rogove irvasa, jelke, poklon paketiće, sanke, pa i celog Deda Mraza, sa ili bez rasvete. Staviš ga u kosu, a ne mora ni da steže.
PROČITAJTE I: kisni-mantil-trenckot, intervju-minja-mikic-pronasla-sam-svoj-likovni-izraz, pozorisna-kritika-livada-puna-tame-narodno-pozoriste-u-beogradu, izlozbalazar-kuzmanov-dobitnik-nagrade-za-arhitekturu-djordje-tabakovic-muzej-savremene-umetnosti-vojvodine, tanja-stupar-trifunovic-mjesta-gde-pocinje-sve-iz-pocetka