U Kulturnoj stanici Svilara, u Novom Sadu, predstavljen je 35. broj časopisa Građa za proučavanje spomenika kulture Vojvodine (17. januar 2023)  Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Korzoportal

U vremenu kada se mnogi časopisi gase, a drugi opstanak pronalaze u elektronskom obliku, kao jedno od „ostrva spasa“ je časopis Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Građa za proučavanje spomenika kulture Vojvodine. Predstavljen je u okviru obeležavanja 72 godine rada ustanove koja je osnovana 9. januara 1951. godine. Tom prilikom prikazan je film u kome se vide razne oblasti rada stručnjaka ove ustanove u koju spada i izdavačka delatnost. Do danas, oni doprinose očuvanju kulturnog nasleđa u Vojvodini i Srbiji u celini.

Tekstovi u časopisu Građa za proučavanje spomenika kulture Vojvodine tematski su podeljeni u poglavlja Arheologija, Arhitektura, Istorija, Multidisciplinarni pristup u zaštiti kulturnih dobara, Konzervacija i restauracija dela likovne i primenjene umetnosti, Prikazi i Sećanja (na preminule kolege). Njihovi autori su iz vojvođanskih ustanova, a bave se dragocenim istraživačkim radom na polju kulturne baštine, ne isključivo nepokretne.


Izdvajamo deo iz teksta Novootkrivena građa za proučavanje izgradnje romokatločke crkve u Futogu, zbog toga što svedoči o tome koliko je mnogo neistraženog u našoj najbližoj okolini. Autorke su Maria Silađi, Anica Draganić i Katarina Dobrić.

„… Ona je znak i svedok procvata, i nekoliko godina kasnije i nestajanja jedne kulture na prostorima Vojvodine. Sa druge strane, pored znaka zajednice, crkva u Futogu ujedno predstavlja i manifest bogatstva plemićke porodice Kotek, čiji su dvorac i imanje bili u neposrednoj blizini religijskog objekta. Ulogu plemićke porodice u toku izgradnje crkve jasno potvrđuju arhivski dokumenti koji prate čitav tok nastajanja rimokatoličke crkve Srca Isusovog u Futogu – od same ideje, preko projekta, pa sve do osvećenja. Pretpostavlja se da to nije jedinistven primer na prostoru današnje Vojvodine i da veoma slične situacije možemo analizirati na bilo kom plemićkom imanju, što savršeno odslikava tadašnju elitu Austrougarske monarhije, odnosno trijadu vladara, crkve i plemića, ne samo po pitanju podizanja hramova, već u celokupnom funkcionisanju monarhije…“

 

Svilara                                                                                                                                                             Foto: Vladimir Veličković

Promocija časopisa Građa za proučavanje spomenika kulture Vojvodine Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Petrovaradina, urednik je Bogdan Janjušević, održana je u Kulturnoj stanici Svilara čija je koordinatorka Violeta Đerković ugledne goste pozdravila rečima – „Ovde se nalaze čuvari i posvećenici kulturnog nasleđa za koje je ono mnogo više od profesije, ono je njihov poziv i način života“.

PROČITAJTE I: casopis-gradja-za-proucavanje-spomenika-kulture-vojvodine-3/, obnova-podgradja-petrovaradinske-tvrdjave-radovi-napreduju/, godisnja-nagrada-heroji-nasledja/, setnja-kroz-gradski-muzej-vrbas/, suma-u-betonskoj-dzungli/

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *