Piter Brojgel, odnosno njegovo slikarsko delo kao najvećeg holandskog umetnika  16. veka izloženo je u Umetničko-istorijskom muzeju (Kunsthistorisches Museum) u Beču (oktobar 2018 – 13. januar 2019). Mnoge slike izložene su prvi put, a izložba je jedinstvena prilika da se dela ovog velikog slikara vide na jednom mestu. Piše/foto: Aleksandar Stanojlović

 

U toku je velika izložba slika Pitera Brojgela Starijeg (Pieter Bruegel) u Umetničko-istorijskom muzeju (Kunsthistorisches Museum) u Beču. Ovo je prva velika monografska izložba ovog slikara, za koga se smatra da je najvažniji holandski umetnik 16. veka.

Upravo se sledeće godine navršava 450 godina od smrti slikara, savremenika velikih umetnika italijanske, francuske i španske renesanse (1525/30 – 1569). Do danas je sačuvano četrdesetak Brojgelovih dela. Zahvaljujući senzibilitetu cara Svetog Rimskog Carstva Rudolfa Drugog koji je kupovao Brojgelove slike (kao i Direrove) najveći broj Brojgelovih slika se danas nalazi u Umetničko-istorijskom muzeju u Beču koji predstavlja riznicu umetnina Habsburške dinastije. Zbog toga je ovaj muzej i zaslužio privilegiju da organizuje ovako veliku monografsku izložbu, na kojoj je izloženo 12 radova iz muzejske zbirke i brojne slike koje su pozajmljene iz drugih muzejskih i privatnih zbirki, od kojih su mnoge prvi put izložene van svojih matičnih kuća, što svakako doprinosi atraktivnosti postavke.

 

Još su u 16. veku Habsburški vladari i njihovi pratioci, savetnici i kolekcionari prepoznali izuzetan kvalitet i originalnost slika koje je potpisivao Piter Brojgel. Njegov likovni izraz baziran na prikazima običnih ljudi, seljaka, motiva iz naroda i okolnog pejsaža bili su u istoriji umetnosti uvod u predstavljanju svakodnevnice i preteča naivnog slikarstva. Brojgelovi seljaci su tupavi i prostodušni ljudi, rasterećeni građanske sujete i lažnog bogatstva. Život je prikazan kakav jeste: običan, lep, surov, veseo i tužan. Ovaj žanr su razvili slikari sa severa, iz Holandije, Flandrije i Nemačke, upravo u godinama kada je Martin Luter zakucao svoje teze na vrata svoje katedrale. Nagoveštaj novog doba!

Posetioci ispred slike „Lovci u snegu“

Na izložbi se mogu videti slike koje zna svako dete na planeti. Najpopularnije delo je svakako Građenje Vavilonske kule, pozajmljeno iz  Muzeja Boijmans Van Beuningen u Roterdamu koje se nalazi i na plakatu za izložbu. U svojoj kući su izloženi Seljačka svadba i Lovci u snegu. Druga platna i crteži su pozajmljeni iz Prada u Madridu, muzeja Mayer van der Bergh u Antverpenu, Nacionalne galerije u Londonu, Galerije Doria Pamphilj u Rimu, Državnih muzeja u Berlinu, komšijske Albertine i privatnih kolekcija iz Praga, Vintertura…

Posetioci ispred slike „Seljačka svadba“

Izložba je rezultat višegodišnjeg istraživačkog projekta koji je predstavio nove rezultate na planu tehnoloških analiza i stilskih studija. Ovo je jedinstvena prilika da se slike ovog velikog slikara vide na jednom mestu. Objedinjavanje poznatih Brojgelovih dela teško da će današnja generacija biti ponovo u mogućnosti da vidi. Medijski veoma propraćena i izuzetno dobro posećena, izložba predstavlja umetnički događaj godine u Beču i jedan od najvažnijih u svetu. Kao i kod svih monumentalnih izložbi ovakvog tipa, masovnost onemogućava prisan i intiman doživljaj slike. Posetilac u okruženju stotina ljudi teško može da se skoncentriše na izvornu umetnost. Više se oseća kao deo industrije umetnosti, koji na pokretnoj traci prolazi pored slika, da bi na kraju morao da kupi katalog, monografiju, ili neki od savršeno oblikovanih suvenira u muzejskoj prodavnici. Bez ove kupovine, zadovoljstvo da se uživo vidi Brojgel košta 15 evra po osobi. Pametno društvo kao austrijsko strateški je uvelo motivaciju za mlađe od 19 godina za koje je ulaz slobodan. Tako se stvaraju i neguju nove generacije ljubitelja i potrošača umetnosti. U svakom slučaju, ovo je lepa prilika da porodice sa decom organizuju sebi jedan sadržajan vikend u predbožićno raspoloženom Beču.

PROČITAJTE I: foto-esej-ponovo-radi-narodni-muzej-beogradmuzej-savremene-umetnosti-vojvodine-vojvodanski-salonmuzej-savremene-umetnosti-beograd-od-ideje-do-ostvarenjafoto-esej-muzej-gugenhajm-u-bilbau

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *