U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine održava se putujuća međunarodna izložba (10. februar – 1. mart 2023) koja je nastala na Piranskim danima arhitekture, na 39. Međunarodnoj konferenciji “Iskrena arhitektura”, kada su se predstavili arhitekti iz 11 evropskih zemalja, a po četvrti put i arhitekti iz Srbije. Piše: Bojana Karavidić. Foto:korzoportal
Zahvaljujući inicijativi slovenačko-srpskog arhitekte Andreja Strehovca, na izložbi Nagrada Piranesi 2022 + Piranesi 30 (30 godina magazina Piranesi), po četvrti put učestvuju arhitekti iz Srbije, treći put su uključeni i radovi studenata. On za kaže da mu je inspirativno da svake godine može da vidi radove arhitekata iz Srbije izvedene na domaćem terenu, ili u inostranstvu. Pojašnjava “da su u Srbiji teži uslovi rada za arhitekte, ali imaju dobre škole arhitekture na nivou srednjeevropskih, pa mi je izazov da odaberem pet radova u konkurenciji onih iz, na primer Italije, Austrije…
Od pre tri godine u selekciji su i studentski radovi čiji su selektori njihovi mentori sa fakulteta iz Beograda, Novog Sada i Kragujevca i to je dobra prilika za studente da njihovi radovi budu na međunarodnoj izložbi koja će putovati u sve zemlje učesnice, ima ih 11. Na izložbi je šest studentskih radova.
Tema međunarodne konferencije na Piranskim danima arhitekture 2022. bila je “Iskrena arhitektura” i bila je “izazov predavačima kako bi se vratili u svoja izvorišta, kako bi razmišljali dublje i šire ne samo o svojim radovima koji su predstavljeni, nego o arhitekturi u kontekstu nastajanja od ideje do realizacije, i koliko svaki izvedeni objekat odjekuje u javnosti sa manje ili više iskrenosti”, objašnjava Andrej Strehovec za korzoportal, pojašnjavajući “da je arhitektura iskrena kada je u službi društva, kada je i umetnost i građenje istovremeno. Tada se dogodi iskrena arhitekturta, sa velikim slovom A”
Jedan od pet odabranih arhitekata iz Srbije za Međunarodnu arhitektonsku izložbu na Piranskim danima arhitekture 2022. je i Danilo Dangubić, odnosno njegov izvedeni rad stambenog objekta u Pančevu 2021, u starom jezgru grada. On smatra da su intervencije u starom gradskom jezgru potrebne, ali – “staro jezgro je jednako senzibilno kao netaknuta priroda i morate mu pristupiti sa izuzetnom pažnjom i razumevanjem. Ono što budete izgradili svakako će biti drugačije, mi ne možemo graditi staro i kopirati i to je možda najgore. Ali moramo razumeti okolinu i budućnost i dati novi život starom jezgru. Moramo znati da je jedna od potencincijalnih situacija da stara jezgra izgubimo, jer nisu funkcionalna, stoga im treba dati novu energiju. Ne bismo trebalo apriori da odbacujemo savremenu gradnju samo zato što je savremena. Pitanje je kvalitetne gradnje i tu vidim najveći problem u Srbiji danas – gradimo od materijala koji nemaju trajanje više od deset godina, a stvaramo tobože savremenu arhitekturu i takozvano nasleđe”.
Danilo Dangubić ispred svog rada
Ove godine postavku izložbe “Nagrada Piranesi” dopunjuje i postavka “Piranesi 30” posvećena Piranesi časopisu prvom srednjeevropskom časopisu za kulturu životne sredine. U prvom broju 1992. godine objavljen je intervju sa Bogdanom Bogdanovićem koji je te godine dobio prvu, novoustanovljenu nagradu. Časopis opstaje zahvaljujući entuzijazmu onih koji su ga pokrenuli i onih koji nastavljaju njihovu ideju. Autori tekstova (iz 11 država) pišu na maternjem jeziku, a svi tekstovi prevode se na engleski.
PROČITAJTE I: 37-piranski-dani-arhitekture-srbija-ucestvovala-po-drugi-put/, andrej-strehovec-progresivni-momenti-u-kragujevcu-stambena-zgrada-n8/, casopis-za-arhitekturu-i-urbanizam-dans-planovi-modernog-novog-sada/, knjiga-bogdan-bogdanovic-biblioteka-beograd-an-architect-s-library/, izlozba-fokus-na-modernizam-arhitektura-novog-sada-1970-1985/