Leskovac je grad na jugu Srbiji koji je nedavno dobio svoj film „Bilo jednom u Srbiji“, u kome je 15. marta u Narodnom pozorištu premijerno izvedena predstava „Stvaranje čoveka“, u kome je umro jedan kazandžija. Neće biti ni reči o leskovačkoj mućkalici. Foto esej – Leskovac, ali ne o roštilju Piše: Dušana Buzadžić. Foto: Romana Knežević

Po mnogima, zlatno doba Leskovac je doživeo u periodu 1918 – 1941 kao grad u kome je tekstilna industrija bila vodeća grana. Otuda Leskovcu i naziv „srpski Mančester“…

…Uoči Drugog svetskog rata Leskovac je, kao grad od 18.000 stanovnika, imao 45 većih i manjih preduzeća iz 7 industrijskih grana, 375 trgovačkih radnji i 13 velikih firmi, od kojih je10 poslovalo sa inostranstvom, 579 registrovanih zanatlijskih firmi i 200 neregistrovanih zanatlija, 150 kafana i 2 solidna hotela, potpunu energetsku nezavisnost, 7 novčanih zavoda, finansirao je privredu sopstvenim kapitalom i beležio ekspanziju kapitala u zemlji i inostranstvu i oko 5.000 zaposlenih (277 na 1.000 stanovnika) – piše Srđan Dimitrijević, ekonomista iz Leskovca… Na početku milenijuma Leskovac je grad zamrle industrije, u njemu je manje od 57.000 stanovnika…

… ovo je moja slika o Leskovcu, prilično tužna…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgrada Narodnog pozorišta Leskovac

…nisam pronašla glavnu ulicu ili trg u Leskovcu, ali zgrada Narodnog pozorišta je jedna od svetlih tačaka. Počeci pozorišnog života u Leskovcu su iz 1896.godine, kada je Radoje Domanović, tamošnji gimnazijski profesor okupio diletansku družinu „Građansko pozorište Jug Bogdan“. Godine 1926. Osnovano je profesionalno pozorište „Leskovačko gradsko pozorište“. Zgrada je renovirana 2014. godine, po originalnim nacrtima iz 1930…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…premijera predstave „Stvaranje čoveka“ prema tekstu Tijane Grumić, u režiji Mije Knežević, 15. marta doživela je stojeće ovacije u Narodnom pozorištu Leskovac…

Crkva Sv.Trojice

…film reditelja Petra RistovskogBilo jednom u Srbiji“ uveliko putuje Srbijom uz mnogo zadovoljne publike u bioskopskim salama koja uglavnom ne zna slavnu industrijsko-trgovačku istoriju nekada bogatog grada Leskovca…

…nije me rastužila ova čitulja u izlogu kazandžijske radnje čiji vlasnik je preminuo, kako i ne bi bilo tako kada se pokojnik toplo osmehuje. Laka mu crna zemlja…

… arhitektonska rugoba, postoji na svakom meridijanu…

…takoreći mi je draža oronulost…

…umesto roštilja, privukao me je miris piva u lokalnom pabu…

… U leskovačkom Narodnom muzeju u stalnoj postavci „Leskovac – Srpski Mančester 1878 – 1941“, predstavljen je period kada se Leskovac oslobađa od viševekovnog ropstva Osmanskog carstva i vraća u Kneževinu Srbiju. Bile su to zlatne godine grada. Sve zatim, samo je sećanje.

PROČITAJTE I: tekst-u-fokusu-mojsijeva-iluzija/, ponterossomemorie/, mimice/, ko-leci-ranjenu-sliku/, legenda-o-pesmi-sumorna-nedelja/, izlozba-jedne-slike-secanje-na-novosadsku-raciju-slikara-bogdana-suputa/, naucni-pogled-prostorno-planiranje-i-kultura/

 

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *