U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog otvorena je izložba “Alternativna Cuca Sokić: Crteži” (22. novembar 2024) koja je ostvarena saradnjom Spomen-zbirke i Narodne biblioteke Srbije. Autorke su Milana Kvas, muzejska savetnica i Gorana Stevanović, bibliotekar savetnik. Foto: korzoportal

Na izložbi “Alternativna Cuca Sokić: Crteži” predstavljen je izbor od 182 crteža koji su poklon porodice Gatalović Spomen-zbirci Pavla Beljanskog i Narodnoj biblioteci Srbije. Ova porodica poklonila je više od 800 radova na papiru Ljubice Cuce Sokić ovim dvema ustanovama. Crteži predstavljaju dragoceni studijski materijal, značajan za izučavanje celokupnog opusa umetnice koji iz novog ugla prikazuje njenu izuzetnu stvaralačku ličnost. Istovremeno, izložba je i zahvalnost porodici Gatalović koja je dugododišnjim darivanjem dela Ljubice Sokić ovim ustanovama doprinela čuvanju, izučavanju i promovisanju vrednosti nacionalne kulturne baštine.

Postavka radova iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog zasniva se na ciklusu „Šaljivi crteži“ koji otkriva bogatstvo stvaralačkih preokupacija Cuce Sokić važnih za izučavanje njenog celokupnog, kompleksnog stvaralaštva. Narativni, bogate imaginacije, najzanimljiviji crteži iz ovog ciklusa odnose se na portrete, aktove, figure i figuralne kompozicije koji pokazuju dodirne tačke sa tadašnjim pojavama fantastike i nadrealističkih poetika kao vidovima nove figuracije, odnosno nove predmetnosti u nacionalnim i međunarodnim okvirima.

Milana Kvas, jedna od autorki izložbe istakla je kako je „bilo inspirativno za nas istraživače da sagledamo opus koji je nastao u intimi rada umetnice, van očiju javnosti. Izloženi opus obuhvata njena likovna razmišljanja na različitim poljima i što je posebno važno,  predstvlja figurativni vid izražavanja Cuce Sokić  koji je potpuno drugačiji od onog što je ostvarivala u slikarstvu. Radovi obuhvataju period od kraja 50-ih do sredine 80-ih godina dvadesetog veka“.

Izbor iz Narodne biblioteke Srbije obuhvata 90 radova na papiru, crteže u skicen blokovima iz istog perioda, kao i časopise Neven i Grafis koji su činili inspirativne odrednice za nastanak pojedinih ilustracija. Crteži su sistematizovani u tematske celine koje obuhvataju animalističke motive, ženske, muške i dečje portrete i figure, kao i istorijske kostime.

Autorka izložbe Gorana Stevanović iz Narodne biblioteke Srbije takođe se koncentrisala na radove Cuce Sokić nastale od 50-ih do kraja 80-ih godina prošlog veka uz napomenu “kako je javnosti manje poznato da se ona tada intenzivno bavila ilustracijom za decu i mlade. Obogatila je niz knjiga i kultnih časopisa  na kojima su odrastale generacije u Jugoslaviji. Na izložbi vidimo radove koji su predlošci za ilustracije, njena promišljanja za buduće projekte, nešto što nije bilo namenjeno očima javnosti, što je nastajalo u intimi njenog atejea kada je beležila pokrete figura ljudi, dece, što će kasnije ovekovečiti u ilustracijama”.

Milana Kvas, Gorana Stevanović, Milica Orlović Čobanov

Otvaranju izložbe “Alternativna Cuca Sokić: Crteži” prethodila je konferencija za novinara na kojoj je predstavljen i Festival muzejskog teatra i filma koji organizuju Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Muzej Vojvodine i Galerija Matice srpske. Pored muzejskih predstava, program obuhvata i filmove nastale u produkcijama ovih muzejsko – galerijskih ustanova.

Izložba “Alternativna Cuca Sokić: Crteži” u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, uz raznovstan prateći program, otvorena je do 2. februara 2025. godine.

By admin

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *