U Kulturnom centru Vojvodine „Miloš Crnjanski“ danas je uručena književna nagrada „Milica Stojadinović Srpkinja“ Dragani Mladenović za zbirku poezije „Robotka“ (Booka, 2024). Foto: korzoportal
Ove godine na konkurs Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski“ stiglo je rekordnih 66 zbirki poezije koje potpisuju pesnikinje. Dragana Mladenović (1977) iz Pančeva, iza koje su obiman stvaralački opus i nagrade, kao i prevodi na desetinu jezika, ovogodišnja je laureatkinja.
O nagrađenoj zbirci „Robotka“ Dragana Mladenović kaže „da se bavi pitanjima ženskih prava, donekle je o femicidu, ali i o stereotipima koji se vezuju za ženu od samog rođenja, o ženskoj solidarnosti, o tome koliko pristajemo na šeme i pravila koja su nam predate od majki, od društva, i šta znači kad se iskorači iz zadatih okvira. A to je uradila Milica. Ona je napravila iskorak iz onog što je bilo određeno kako treba da živi jedna žena sredinom 19. veka. Mislim da je ovo lep spoj onoga o čemu govori moja zbirka ‘Robotka’ i onoga što označava život Milice Stojadinović Srpkinje”.
Posle uručenja nagrade Dragana Mladenović zahvalila se rečima – „…Pozvana Milici u pohode, ponovo sam prišla Miličinoj poeziji i radovima o njenom delu, ali po prvi put zavirila i u njene dnevničke zapise i mnogobrojna pisma. Zahvaljujući tome, otkrila sam jednu krajnje intrigantnu osobu, mladu ženu koja se osmelila da se, poput muškaraca, bavi intelektualnim radom. Njen vrtoglavi uspon, a onda i strmoglavi pad, čine ovu hrabru poetesu tragičnom ličnošću, koja je dostojna sećanja i poštovanja – što joj ova nagrada iz godine u godinu obezbeđuje…“.
Poetski, tematski opus Dragane Mladenović je širok, obuhvata i prozu za decu – “U mojoj angažovanoj poeziji pisala sam o mnogim pojavama ne samo o ženskim pravima i femicidu. Pisala sam o mržnji u našem društvo, o ratovima u bivšoj Jugoslaviji, o svim temama koje bole naše društvo. Drugi kolosek mog stvaralaštva je dečja književnost, za koje sam dobila dosta nagrada i pohvala. Pišem poeziju za decu koja je prilagođena 21. veku, interaktivna je i deci je bliska, ali i dečju prozu, jer ovo doba nije preterano naklonjeno poeziji.” Pritom ne zaboravlja da pomene ilustratore sa kojima najčeće sarađuje – Dušana Pavlića i Borisa Kuzmanovića.
Svečanom uručenju nagrade “Milica Stojadinović Srpkinja” koja je ustanovljena 1994. godine u okviru manifestacije “Milici u pohode”, a od 2009. dodeljuje se isključivo pesnikinjama, prethodilo je prigodno sećanje na nedavno preminulog Zorana Đerića koji je predsedavao žirijem ove nagrade u kome su Franja Petrinović i Dragana V. Todoreskov.