Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada prigodnom izložbom “Ljudi, momenti, dometi” obeležio je četiri decenije rada (8. avgust 2024). Foto: korzoportal

U komšijskom prostoru Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada nalazi se Galerija novosadske Akademije umetnosti, postavljena je izložba koja svojim nazivom govori o njenoj koncepciji – “Ljudi, momenti, dometi”.  Na čelu tima bila je viša konzervatorka ove ustanove Katarina Maksimov koja tumači ideju “da se kroz  vremensku liniju  pokažu ključne tačke  koje su bile presudne  za rad  Zavoda i zaposlene, ne samo po pitanju kulturnih dobara, već i kada su se menjale zakonske regulative, kad smo se selili iz jednog prostora u drugi. Želeli smo da pokažemo koliko je naš posao kompleksan, multidisciplinaran, važan i odgovoran”.

U vremenskoj kapsuli izložbe, sabrane su četiri decenije Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada kroz navođenje značajnih dokumenata i događaja, arheoloških istraživanja, fotografije objekata, lokaliteta, ali i nostalgučne fotografije zaposlenih. Nije zaobiđena ni bogata izdavačka delatnost.

Za prvo utvrđeno kulturno dobro proglašena je 1984. godine celina grobalja van upotrebe, a poslednje 2023, u nadležnosti ovog Zavoda je grobno mesto i nadgrobni spomenik Aleksandre Anatolijine Rozenšild fon Paulin Serdjukove na pravoslavnom groblju u Budisavi. Fotografijama i tekstom podseća se kada je Zavod prvi put učestvovao u obeležavanju Dana evropske baštine, zatim na studiju o Petrovaradinskoj tvrđavi i onu koja se odnosi na zaštitu naseljenih mesta…

Slobodanka Babić koja rukovodi Odeljenjem za arhitekturu u novosadskom Zavodu za zaštitu spomenika kulture i posebno se istraživački bavi Petrovaradinskom tvrđavom, ne krije zadovoljstvo što su 2009. počeli, a dve godine kasnije i završili Studiju zaštite ove tvrđave, jedne od najznačajnih u Evropi. “Sada radimo reviziju ovog moćnog kulturni istorijskog dobra” – kaže – “Dobijamo stalno nove podatke. To je kontinuirani proces, ne možemo reći sada smo završili i sklopiti knjigu. Postoje novi načini sagledavanja ove tvrđave sa aspekta zaštite kulturnih dobara, ne samo u lokalnoj zajednici, već i na regionalnom i državnom nivou  u smislu kako je predstaviti kao fortifikacijsko nasleđe, kao jedno od mnogih kojima je bogata naša država”.

Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu Siniša Jokić ne krije da mu je Petrovaradinska tvrđava “slaba” tačka – “Voleo bih da sam više uradio za tvrđavu, da  smo popravili još jednu kapiju, stepeniše, uklonili neku zemlju kako bi tvrđava prodisala, zaustavili saobraćaj. To me pritiska. Ponosan sam što smo obnovili petrovaradinsko Podgrađe, proglasili Almaški kraj za kulturno istorijsku celinu i na svaki objekat koji smo obnovili u istorijskom jezgru Novog Sada, u Kovilju, Kaću, Sremskoj Kamenici. Ali, uvek ima još nešto što bismo voleli da uradimo”.

Izložba “Ljudi, momenti, dometi” otvorena povodom četiri decenije rada Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sadat traje do 22. avgusta 2024. godine.

By admin

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *