U Kulturnoj stanici Svilara 25. marta 2022. predstavljena je knjiga „Tradicionalne kuće u Gornjem Podunavlju – Priručnik za obnovu – tehnike i metode gradnje i obnove” čiji su autori Jelena Filipović i dr Bogdan Janjušević (KID PČESA, 2022). Korzoportal
Ideja o temi knjige, svojevrsnom priručniku za očuvanje “Tradicionalne kuće u Gornjem Podunavlju” autora Jelene Filipović i Bogdana Janjuševića, potekla je od profesora Vladimira Stojanovića koji se godinama na akademskom nivou i šire, bori za očuvanje raznih slojeva baštine u Vojvodini. Jedinstvena tema knjige još više dobija na značaju kada se zna da je ova regija na zapadu Bačke specijalni rezervat prirode i deo prekograničnog UNESCO Rezervata biosfere “Mura-Drava-Dunav”, od prioritetnog značaja za razvoj turizma u Srbiji.
B.Janjušević, L.Lazić, J.Filipović, V. Stojanović
Vladimir Stojanović, Predgovor knjige “Tradicionalne kuće u Gornjem Podunavlju” – Pored istorijskih činjenica o nastanku naselja, kolonizacijama stanovništva i razvoju i tipologiji tradicionalne stambene arhitekture od 18. do 20. veka , priručnik koji je pred čitaocima obiluje nizom korisnih podataka i o graditeljstvu starih kuća u Gornjem Podunavlju… U trenucima krize očuvanja kulturnog nasleđa, pod naletom tendencija savremenog načina života koji nije uvek blagonaklon prema inicijativama za očuvanje tradicije, priručnici ove vrste su dobrodošli…
U šest poglavlja knjige-priručnika za obnovu, tehnikama i metodima gradnje i obnove, obrađen je istorijski deo nastanka i razvoja naselja i tradicionalne stambene arhitekture Gornjeg Podunavlja, njihova tipologija od 18. do 20. veka, tehnike gradnje i materijali koji se odnose na temelje, zidove, podove, tavanice, krovove, prozore i vrata, instalacije, zatim sledi poglavlje o obnovi i sanaciji svih delova kuće od poda do krova i primeri dobre prakse koji su uvek dobrodošli.
Na kraju, ali ne najmanje važno, knjiga je ugledala svetlost dana zahvaljujući izdavaču Kulturno-istorijskom društvo Proleće na Čenejskim salašima – PČESA i glavnom/odgovornom uredniku dr Lazaru Laziću. Ovo je petnaesta knjiga u njihovoj ediciji Spomenak, odnosno 48. u celokupnom izdavaštvu. PČESA se i ranije bavila vojvođanskom baštinom u izdavaštvu kao što su knjige “Paorske kuće” ili “Vojvođanske seoske kuće od naboja”, što govori o njihovoj intenciji da osvetljava teme koje se odnose na očuvanje kulturnog nasleđa Vojvodine.