U Galeriji SULUV otvorena je izložba “Nestali Novi Sad – izgubljeno nasleđe Novog Sada” (23. decembar 2024).Autori su studenti četvrte godine Departmana za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Kustoskinje su njihove profesorke Marija Silađi i Anica Draganić. korzoportal
Na izložbi „Nestali Novi Sad – izgubljeno nasleđe Novog Sada“ predstavljeno je graditeljsko nasleđe nastalo od kraja 18. do kraja 19. veka, a nestalo do druge polovine 20. veka. Kako za korzoportal kaže Marija Silađi „hteli smo da pokažemo šta smo imali, šta smo izgubili, da imamo memento za objekte kojih više nema“.
Izložba nudi digitalnu prezentaciju pažljivo selektovanih elemenata nastale, transformisane i nestale baštine Novog Sada (objekti oko centralnog trga). Digitalnom obradom i kreativnom interpretacijom arhivske građe, originalnih projekata, fotodokumentaije i video materijala, formirana je svojevrsna virtuelna kulturna ruta kroz nestali Novi Sad.
Istraživanje su radili studenti u okviru predmeta Graditeljsko nasleđe, očuvanje i zaštita, I. Prema rečima Marije Silađi „prvi put su radili ovakvo istraživanje, pa im je u početku bilo malo neobično, ali kako su otkrivali nove elemente nestalih objekata, bili su sve više zainteresovani. Na kraju je svaka grupa napravila animaciju, filmić o svakom objektu koji se može pogledati na izložbi“.
Kako piše u pratećoj programskoj knjižici (bogata je sadržajem, mala samo po formatu) izložbe “Nestali Novi Sad – izgubljeno nasleđe Novog Sada” – “Predmet multimedijalne izložbe je proučavanje i tumačenje arhivske građe o izgubljenom arhitektonskom nasleđu Novog Sada i njihova savremena prezentacija koja će biti obogaćena audio-vizuelnim materijalom nestalih objekata. Tema izložbe „Nestali Novi Sad – izgubljeno nasleđe Novog Sada“, proistekla je iz ovogodišnje teme Dana evropske baštine ‘Nasleđe ruta, mreža i veza’ čiji je cilj istraživanje novih oblika putovanja kroz istorijsko lokalno nasleđe koje nude digitalne tehnologije. U skladu sa tim, kulturne rute definisane kao svojevrstan skup materijalnih i nematerijalnih komponenti nasleđa, na osnovu sistemskog istraživanja prirode mesta i značaja nasleđa, odnosno konzervatorskog i turističkog konteksta, prepoznate su kao metod za promociju izgubljenog nasleđa“.
Sada je obrađeno oko 30 objekata u istorijskom jezgru Novog Sada, ali to nije kraj istraživačkog rada studenata Departmana za arhitekturu i urbanizam Novosadskog univerziteta. Očekuje ih istraživanje onoga što je nastajalo u prvoj polovini 20. veka u Novom Sadu, to su fabrike, mostovi… što će, nadamo se, biti predstavljeno kao nastavak ove izložbe.
Izložba “Nestali Novi Sad – izgubljeno nasleđe Novog Sada” do 27. decembra.