Druga knjiga Nemanje Nikolića “Kako iznervirati Finca na godišnjem odmoru” (Veb Net Plus, 2024) na sličnom je tragu kao prethodna, naime urbanim slikama opisanim istim takvim jezikom, autor se bavi svakodnevicom. Ovog puta tema je letovanje na Kritu, odnosno suočavanje suprotnih karaktera Balkanaca i Evropljana severnjaka. Korzoportal
Srž romana “Kako iznervirati Finca na godišnjem odmoru” je tročlana porodica, majka Ana, otac Nikola i kćerka Tara, koja živi na Novom Beogradu. Ana i Nikola su na pragu srednjih godina, Tara ima deset godina i sindrom radoznalog, hiperaktivnog deteta. Pripadaju srednjoj klasi osiromašenoj u tranziciji, imaju odgovorne poslove, čitaju knjige, gledaju filmove, druže se sa sebi ravnima gadljivo gledajući na “džipiste”. Rečju, srećna porodica koja će uskoro letovati u seocetu na Kritu gde ih očekuju nova poznanstva sa strancima “severnjacima“, drugačijih navika od balkanske razbarušenosti.
“U njihovoj porodici za podizanje uzbuđenja i tenzije bila je, pre svih, zadužena Tara. Ponekad bi joj se i Nikola pridružio , ali naravno, ne sa tolikim uspehom, obično kada je bio gladan ili neispavan, zbog čega je Ana vodila računa da pri ruci uvek ima neke grickalice ili voće za njih dvoje. Bila je Tara dobra i u drugim stvarima, poput razbijanja čaša, pravljenja buke i zapitkivanja tokom važnih telefonskih razgovora roditelja, ili buđenja usred noći, ali u ovom je bila nenadmašna. Pre putovanja, ili drugih veoma važnih događaja, poput odlaska u bioskop, u IKEU ili čak na sladoled, bila je posebno angažovana. Toliko da su Ana i Nikola poželeli da joj uopšte nisu ni rekli da idu na more…”
U pansionu sreću Beograđanke, sestre Tamaru i Sandru sa po detetom Filipom i Lukom sličnih godina kao što je Tara. Nastupa momentalno dopadanje koje se pretvara u druženje u pansionu i na plaži, sve uz dreku, prkanje iz vodenog pištolja, zasipanje peskom. A onda dolazi bračni par Finaca, zatim anglikanski pastor iz Norveške sa suprugom, svi oni sa drugačijim navikama, tihi su, onda još jedan par mladih Finaca koji se batrgaju u ljubavnoj vezi. Svaki lik je Nikolićev razigrani kroki karaktera koji pripada podneblju odakle su, dakle, malo su “uvošteni” u komunikaciji, tihi su, neskloni novim poznanstvima, te čine kontrapunkt romana – neki od likova menjaju navike, neki se preispituju, neki odustaju od letovanja, neki pronalaze pukotine u partnerskim vezama. Ne štedi ni svoje suDuhovito/satirične piščeve opaske o stanovnicima pansiona čine da smo sveprisutni u seoskom pansionu na Kritu, s aromama Mediterana, da saučestvujemo u (ne) razumevanju njegovih stanovnika. Tada pisac pokazuje umeće kreiranja romana atmosfere.
“Ispostavilo se da je kuvar Janis iz Soluna, da obožava Srbiju i da je više puta posetio Beograd. Ima prijatelje, navijače Partizana sa kojima je redovno u kontaktu i zna nekoliko reči srpskog. Dok su razgovarali o musaki koju pravi po receptu svoje mame, Luka i Filip su skakali u bazen i prskali se. Tamara je pokušala da ih utiša, ali bez previše uspeha.
Onaj par sa bazena se tiho pokupio i otišao. Poneli su svoje piće.
“Nisu valjda zbog nas otišli? Ma, Luka ne skači više I utišaj se, nisi sam!” viknula je Sandra.
“Ko? A oni! Ma, ne sekirajte se… oni su… tako… oni su Finci”, Janis se nije sekirao…”
Roman Nemanje Nikolića “Kako iznervirati Finca na godišnjem odmoru” je autofikcija, danas rasprostranjeni, rado čitan književni žanr. U vremenu ratova koji odnose hijade žrtava, u vremenu globalnih klimatskih promena koje donose katastrofe, ova knjiga je intermeco, razglednica vedrog sadržaja sa letovanja koju vam šalje prijatelj. Ovo je komedija naravi nastao još u antičkoj Grčkoj, koju nam u 21. vek donosi Nikolić. Pored zavrzlama u odnosima osoba različitih generacija, sa različitih meridijana, pisac poklanja pažnju istorijskim podacima o Hanji, drugom po veličini gradu na Kritu, podseća na likove iz grčke mitologije, što je još jedna dimenzija romana.
Ovo je knjiga uz koju ćete se nasmejati, u kojoj ćete pronaći sebe kao roditelja, bračnog partnera, osobe otvorene za nova poznanstva, aktera (ne)upešne ljubavne veze, u njoj je opisana svakodnevica onih koji ne odustaju od druženja, razumevanja i širenja onoga što se zove “pozitivna energija”, ali bez pomoći psihoterapeuta. Iz romana “Kako iznervirati Finca na godišnjem odmoru” isijava toplo sunce Mediterana koje greje dušu kada padaju teške novembarske kiše.