U Savremenoj galeriji Zrenjanin otvorena je izložba radova nastalih u Umetničkoj koloniji Ečka (5. septemabar 2024) pod nazivom „Umetnička kolonija Ečka: Izmeštanje umetnosti – umetnost izmeštanja“. Selektorka je viša kustoskinja ove Galerije Slavica Žarković. Foto: Savremena galerija
Učesnici kolonije i kustoskinja, izložba
Umetnička kolonija Ečka jedna je od najstarijih kolonija u Vojvodini, mesto gde se susreću umetnici različitih umetničkih senzibiliteta i poetika, gde se spajaju najraznovrsnije umetničke forme izražavanja iz kojih proističu nova razmišljanja, stavovi i pogledi na budućnost. Ove godine njen prvi deo održan je od 3. do 6. septembra.
Edita Kadirić, Balint Sombati
Izložba „Umetnička kolonija Ečka: Izmeštanje umetnosti – umetnost izmeštanja“ nadovezuje se na projekat Unutarnje migracije koji traje nekoliko godina i promoviše proces zajedničkog umetničkog stvaralaštva kroz udruživanje umetnika i kustosa koji su iz određenih razloga bili primorani da menjaju grad ili zemlju boravka (rat, obrazovanje, ekonomski razlozi), ili žive i rade na relaciji između više gradova/država. Pozvani su umetnici koji su imali iskustvo izmeštanja da svoje umetničke radove izmeste u Umetničku koloniju Ečka i da kroz njih predstave svoja razmišljanja o pitanju pripadnosti, identiteta, razlika, mogućeg zajedništva, problema migracija i integracija, kao i kritike društveno – političkih okolnosti stvarajući uvek jedan prostor za konstruktivnu razmenu mišljanja. Promena geografskog fizičkog prostora jeste iskustvo koje učestvuje u kreiranju identiteta, a umetnost na najbolji način detektuje promene koje se dešavaju u pojedincu.
Selman Trtovac, Vladimir Frelih: Sitting in a Tin Can
Kao jedan od dva saziva koje organizuje Savremena galerija Zrenjanin ove godine u prvom sazivu od 3. do 6. septembra u Umetničkoj koloniji Ečka bili su Goran Dragaš, Andrea Ivanović Jakšić, Edita Kadirić, Zorica Milisavljević, Balint Sombati (Szombathy Bálint), Selman Trtovac, Vladimir Frelih i umetnička grupa FILDERBAHNFREUNDEMÖHRINGEN FFM (Mihelin Kober /Michelin Kober i Daniel Mijić). Oni su se predstavili u različitim medijima.
Iz istorije nastanka Umetničke kolonije Ečka – U razgradnji prošlosti, procesu koji je intenzivno u toku u Srbiji, važno je podsetiti se da je Umetnička kolonija Ečka, nadomak tada privredno moćnog Zrenjanina, osnovana 1956, a već 1958. nastala je Savremena galerija Umetničke kolonije Ečka koja će brinuti o likovnim delima umetnika čija imena uvek treba ponavljati – Vasa Pomorišac, Predrag Peđa Milosavlјević, Ivan Tabaković, Ivan Radović, Jovan Bijelić, Miodrag B. Protić, Zoran Petrović, Aleksandar Luković, Mladen Srbinović, Stojan Ćelić, Dragutin Cigarčić, Lazar Vozarević, Lazar Vujaklija, Milenko Šerban, Nedelјko Gvozdenović, Nikola Graovac, Milan Konjović, Milun Mitrović, Živojin Turinski, Olga Jevrić, Aleksa Čelebonović, Miodrag Mića Popović i mnogi drugi.
Lazar Vujaklija: Čegrtaljka, Lazar Vozarević: Tri tota, Kompozicija (iz Kolekcije UK Ečka)
Za kulturu sećanja još nekoliko podataka. Godine 1962. formiran je prvi Umetnički savet kolonije koji su, između ostalih, činili značajne ličnosti u kulturi: Miodrag Kolarić, tada naučni saradnik Narodnog muzeja u Beogradu, Milivoj Nikolajević, upravnik Matice srpske u Novom Sadu (i slikar, prim.korzoprotal) Aleksandar Zarin, vajar, Aleksandar Luković, slikar i docent Akademije likovnih umetnosti u Beogradu. Iste godine donet je prvi statut ustanove i postavlјen je prvi upravnik Umetničke kolonije i Savremene galerije, Tivadar Vanjek, slikar iz Zrenjanina i pionir u stvaranju ove institucije. Savremena galerija dobila je izložbeni prostor u Zrenjaninu 1964. (korzoportal, 2016, povodom 60 godina od osnivanja Umetničke kolonije Ečka).