Promocija monografije Galerija Meander Apatin – Ogledalo jedne epohe (Opštinski kulturni centar Apatin, 2023) autorke Radmile Savčić, istoričarke umetnosti održana je u Savezu likovnih umetnika Vojvodine 10. septembra 2024. Foto: korzoportal

Monografija Galerija Meander Apatin je istorijski dokument o epohi, prilog kulturi sećanja na ovu jedinstvenu galeriju u gradiću na severu Vojvodine, u kojoj su od 70-ih godina gostovale sve generacije vodećih likovnih umetnika sa prostora ex Jugoslavije. Radmila Savčić bila je na čelu Galerije četiri decenije. Seća se kada se vratila u svoj grad kao istoričarka umetnosti sa beogradskog Filozofskog fakulteta i zaposlila se u Maloj galeriji Kulturno propagandnog centra.

„Zatekla sam galeriju u skromnom prostoru, s malim programom kako je radila od 1961. kada je osnovana. Došla sam sedamdesetih, uskočila sam sa energijom i ambicijom. Vreme osamdesetih godina kao najdinamičnija decenija iznedrilo je umetnike nove slike, mladi su stupili na scenu, a i mi istoričari umetnosti. Bili smo u istom ambijentu i bilo nam je lako da se prepoznamo. Te osamdesete se često nazivaju „vesele osamdesete“, ali ne zato što su bile vesele, već je nastao povratak slici, umetnost je bila oplemenjena velikim formatima, koloritom, energičnim gestom. Bilo je to vidljivo kod svih umetnika u Jugoslaviji.“

Urednica Galerije Meander Jelena Kukić, Radmila Savčić, direktorka KC Apatin Danijela Obradović  Foto: SULUV

Novi prostor Galerija Meander Apatin dobila je osamdesetih godina prošlog veka. Prvi put u Jugoslaviji jedna galerija dobija ime koje nema ideološku konotaciju društva u kome je nastala. Otkuda „meander“ u nazivu galerije? Radmila Savčić  – „Lokacija Apatina je na polovini plovnog toka Dunava, na jednom od većih rečnih meandera. Pored toga, u istoriji umetnosti meander je ornament iz antičke umetnosti kao geometrijska neprekinuta, talasasta linija, u simboličnom značenju je to promena ritma u dešavanju u likovnoj umetnosti. A to je bila svaka naša izložba, novi izazov, novo iskustvo. Logo galerije uradio je Borislav Nikolovski, a ideja za logo je nastala na osnovu meandera Julija Knifera. On je bio na otvaranju nove galerije. Tada smo umesto kataloga izdali mapu njegovih grafika koja se razgrabila za nekoliko dana.“

O Galeriji Meander pisao je Sava Stepanov – „Na toj sceni apatinska Galerija Meander je tokom osamdesetih svojom aktivnošću i autoritetom bila veoma zapažena. Ovde su se održavale značajne jugoslovenske izložbe (Umetnost o umetnosti, Jedna postmoderna tema: citat, Geometrijske tendencije danas, Grupe u jugoslovenskoj umetnosti osamdesetih… ).“

Apatin je do danas grad skulptura pod otvorenim nebom. Vajarski simpozijum Meander osmislila je Radmila Savčić 1994. Tada je grad bio važan indistrijski centar, a umetnici su našli utočište u tamošnjem brodogradilištu. Danas je 53 skulpture na otvorenom u vlasništvu Kulturnog centra Apatin.

Monografija „Galerija Meander Apatin – Ogledalo jedne epohe“ svojevrsna je istorija umetnosti konstektualizovana u vremenu države Jugoslavije koja ne postoji. Srećom, dela ostaju. Dragocen je dokument za nova istraživanja.

By admin

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *