Srbija je jedina država iz koje se kompanija Ikea povukla (1991) kada je zatvorila prodavnicu u Beogradu! Tada je počinjao rat na prostorima Jugoslavije. Ova, jedna od najvećih kompanija u svetu osnovana je 1943. godine. Moto njenog poslovanja je “demokratski dizajn”, a to znači da proizvodi nameštaj (iako asortiman uključuje sve predmete namenjene domaćinstvu, ali i hranu) koji je po ceni i kvalitetu pristupačan srednjoj klasi. Korzoportal prenosi delove knjige “Čekajući Ikeu – Potrošačka kultura u postsocijalizmu i pre njega” autorke Ildiko Erdei koju nam je ustupila.
… U proteklih jedanaest godina u Srbiji je pređen put od velikog entuzijazma sa kojim se ušlo u „tranziciju“, do otrežnjenja koje je došlo tokom dekade, kroz seriju neuspešnih privatizacija, koncentracije kapitala, monopola, sa krizom 2008. godine, i s konačnim temeljnim propitivanjem osnova savremenog kapitalizma u SAD i Zapadnoj Evropi. Posle pada Berlinskog zida 1989. godine, nastupilo je dvadeset godina „trijumfalnog kapitalizma“, koji se egzaltirano širio planetom, bez postojanja istorijske alternative. Neki autori, među kojima je najpoznatiji Frensis Fukujama sa svojom tezom o „kraju istorije“, smatrali su da je socijalizam nepovratno nestao sa istorijske scene i da je to označilo kompletni trijumf ideje liberalne ekonomije i građanske demokratije. Čitajući iznova analize Ardžuna Apaduraja, Ketrin Verderi i Majkla Baroveja o mogućim posledicama epohalne promene posle urušavanja komunizma u Evropi, uočavam da oni, još tokom devedesetih, savetuju opreznost u procenama i upozoravaju da se promena neće ograničiti samo na Istok. Verderi kaže da je reč o „tektonskim promenama“, koje će se vremenom neminovno odraziti i na ostatak sveta. „Ako je to tačno“, dodaje ona, „onda su sve mogućnosti otvorene, a o tome „šta će doći posle“ možemo samo nagađati (Verderi 2005: 77)…
… Mada je svim zemljama unutar istočnog bloka bila zajednička retorika poverenja u mogućnosti planske, dirigovane ekonomije da donese blagostanje, politički diskurs o potrošnji nije bio svuda ujednačen. U periodu staljinizacije narodnih republika pre 1956. godine, želja za potrošnjom („the desire to consume“) je najčešće bila predstavljena kao greh ili slabost koja se može držati pod kontrolom („budnim okom“). Rid i Krouli navode primer Mađarske, u kojoj su aranžeri izloga obeshrabrivani da uređuju izloge na način koji bi mogao da podstakne želju za potrošnjom. Prodavnicama je bilo zabranjeno da se nadmeću za pažnju potrošača i prolaznika, a u tu svrhu je obezbeđivana standardna dekoracija koja je ujednačavala, a ne uraznoličavala izloge. Na ovaj način, smatraju autori, bili su sprečeni eventualni štetni efekti komercijalnog okruženja (isto: 10). Iz sličnog razloga, vlasti u posleratnoj Jugoslaviji, su zabranjivale male oglase, jer se smatralo da njihovi sadržaji, posredno, ukazuju na oskudicu i poriču ideologiju „društva blagostanja“ u socijalizmu (Marković 1996: 310).
Tokom vremena, tenzije između potrošnje i oficijelne ideologije, koja je naglašavala vrednost proizvodnje kao oblasti u kojoj se proizvode društvene vrednosti i na kojoj počivaju društveni identiteti, su se produbljivale. Potrošnja je viđena kao suprotstavljena osnovnim postavkama socijalizma, koji je bio zasnovan na zahtevima za „revolucionarnom askezom“ i ravnopravnom raspodelom društvenog bogatstva. Ideološki zahtev, naročito tokom prve posleratne decenije (do kraja pedesetih), nalagao je skromnost i uzdržavanje u potrošnji, što je bilo realizovano i podržano kroz sistem državno regulisane potrošnje – racionisano snabdevanje (sistem „tačkica“). Istovremeno je različitim kanalima – paketi od rođaka, putovanja u inostranstvo, šverc, komisiona prodaja, nešto kasnije i čuvene „šoping ture“ u Trst – strana, naročito zapadna roba, stizala do jugoslovenskih građana, omogućavajući kreiranje „specifičnih razlika“ među pojedincima i društvenim i kulturnim grupama, doprinoseći kulturnoj heterogenosti i svedočeći o različitim strategijama prevazilaženja (izlaska iz) kulture oskudice koja je karakterisala društva socijalističkog bloka (up. Švab 2002: 75)…
… Iako se potrošački bum u socijalističkoj Jugoslaviji uobičajeno vezuje za značajan porast standarda tokom sedamdesetih godina (20. vek, prim. korzoprtal), bilo bi pogrešno predstaviti potrošnju kao nepoznat i udaljen koncept (i praksu) u godinama pre toga. Istina, kraj šezdesetih, i naročito sedamdesete godine predstavljaju vrhunac opšteg jugoslovenskog materijalnog blagostanja, poraslog životnog standarda, naročito u poređenju sa ostalim zemljama unutar socijalističkog sveta. Zemlja u celini je uživala visok standard u odnosu na ostale socijalističke zemlje, zahvaljujući kreditima sa Zapada koji su dobijeni pre svega u znak političke podrške Titovoj politici suprotstavljanja Sovjetskom Savezu. Uživanje u blagodetima materijalnih dobara tokom „zlatnih sedamdesetih“, kojima su se stanovnici Jugoslavije prepuštali bez osećanja krivice koju im je ranije nametala država, tekovina je procesa smanjivanja ideološke odbojnosti prema Zapadu, koji je bio posledica intenzivnije političke, ekonomske i kulturne saradnje, pre svega sa SAD, započete početkom pedesetih. Do tada, potrošnja i socijalizam su bili smeštani na različite krajeve ideološkog spektra, a potrošnja je, u vidu kritike „luksuza“, „mode“, „rasipništva“, bila identifikovana kao sredstvo proizvodnje socijalnih razlika, koje su smatrane pogubnim učinkom kapitalističke ekonomije. U analizi kulturne politike i svakodnevnog žvota u Jugoslaviji od 1948. do 1965. godine, Predrag J. Marković kaže da je u prvom, postrevolucionarnom periodu (rane pedesete) velika politička pažnja bila posvećena ispoljavanju „luksuza“ (na primeru stanova i njihovog opremanja), što je kritikovano kao društvena „anomalija“. Marković to pripisuje „još uvek snažnom puritanskom revolucionarnom etosu, čiju su osnovu činili egalitarizam i skromnost kao poželjne društvene i lične vrednosti“ (Marković 1996: 302)…
… U ovom svetlu može se shvatiti i euforija koja je zahvatila Beograd krajem 1950. godine, kada je u gradu premijerno prikazan američki film „Bal na vodi“. O atmosferi u gradu, ali i o mogućim značenjima ovog filma i društvenog događaja koga je predstavljalo njegovo prikazivanje, svedoči filmski kritičar i hroničar beogradskog posleratnog života, Bogdan Tirnanić: „… Ukratko, u to jedno herojsko vreme u kojem je postojala samo jedna boja, u kojem je sve bilo ubiformisano, siromašno, bez ikakvog softa, u to doba epohalnog sivila, „Bal na vodi“ je uneo jedan element koji je bio naprosto razoran. Prvi udar tog filma, to je bila neka vrsta duhovne atomske bombe koja je apsolutno sve razorila… “ (Tirnanić, nav. prema: Marković nav. delo: 450) .Na pitanje šta je to u ovom filmu izazvalo divljenje Beograđana, toliko da je film zabeležio rekordnu gledanost – u vreme kada je Beograd imao 426000 stanovnika, film je gledalo 332000 gledalaca – P.J. Marković nudi sledeće objašnjenje: „Sudeći po izjavama M. Kapora i B. Tirnanića, čistoća kristalnih bazena, u kojima se ljudi kupaju i kad nisu prljavi, pored kojih se piju kokteli neobičnih imena, sve je to delovalo kao apsolutna novina. Takva slika je izgledala nestvarno u poređenju sa, na primer, prljavim i zapuštenim bazenom DIF-a u koji su đaci Beograda vođeni na kupanje. Bazen je samo metafora – u ovom slučaju metafora jedne bogate svakodnevice, života ispunjenog materijalnim obiljem i slobodnom razonodom. Gledanje ovakvog filma nije samo eskapistički čin, to je i plebiscitarno izjašnjavanje Beograđana za radost i bogatstvo svakodnevice, a protiv sistema koji žrtvuje svakodnevicu u ime svetle budućnosti“ (isto: 450)
Polica „Bili“
…Pre nekoliko meseci nabavila sam svoj prvi komad Ikeinog nameštaja. Sklapanje i postavljanje police za knjige „Bili“, u trenu je pretvorilo maleno predsoblje u „sveti prostor“ skandinavske modernosti, a ja sam konačno bila inicirana u svet Ikee. Naravno, policu sam nabavila u jednoj od „šatro-Ikea“, pošto u Srbiji ne postoji zvanično prodajno mesto. Odsustvo Ikee iz našeg okruženja obrnuto je srazmerno pričama koje se o njoj mogu čuti, i u javnim i u privatnim razgovorima. Pokazuje se da narativi o Ikei funkcionišu kao gercovske ključne metafore, oko kojih se obavijaju priče koje pričamo nama samima, o sebi samima, i da – shvaćene kao takve – otkrivaju puls savremene Srbije, koji bije na prepletima njenih velikih čežnji i velikih strahova. Među mnogim zahtevima i uslovima koji su zajednički zemljama u procesu pridruživanja EU, postoji jedna dodatna stvar, specifična za Srbiju, koju srbijanska javnost doživljava kao podjednako važan znak u proceni uspešnosti ovog procesa, u poređenju sa „velikim“ političkim i ekonomskim temama. To je pitanje očekivanog otvaranja Ikeine prodavnice u Beogradu. Posle kratkog prisustva u glavnom gradu Srbije krajem osamdesetih, beogradska prodavnica je postala prva u istoriji poslovanja ove firme koja je zatvorena, zbog izbijanja rata 1991. godine. Od tada ne prestaje želja da se Ikea vrati u našu sredinu, iskazivana među običnim ljudima, koji su se brzo navikli na njen jednostavan, dobro dizajniran i, ponajviše, dostupan nameštaj i „sitnice“ za uređenje doma. Nakon pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine, a posebno od 2007., debate o tome da li će, kada gde i pod kojim uslovima Ikea ponovo otvoriti prodavnicu u Srbiji javljaju se periodično, obično u sklopu predizborne kampanje, kada se najavljivano otvaranje Ikee predstavlja kao znak „konačne“ modernizacije, demokratizacije i evropeizacije srbijanskog društva… Zato dolazak Ikee u Beograd znači korak dalje u približavanju Evropskoj uniji, mogućnost da se, po razumnim cenama nabavi dobro dizajnirani nameštaj kako bi se „modernizovao“ domaći prostor i, ne najmanje važno, da se na taj način povrati osećaj „normalnog života“, zajedno sa osećanjem pripadnosti svetu, koje je ozbiljno narušeno tokom devedesetih. U tom svetlu dolazak Ikee u Srbiju skopčan je sa napretkom Srbije na putu u EU. Zato se i postavljaju pitanja poput: „Kada će Ikea konačno preći granicu Srbije?“ istovremeno sa: „Kada će Srbija konačno proći kapije ‘tvrđave Evrope’?“…
…U istočnoj Evropi neposredno nakon pada Berlinskog zida, Ikea je bila snažno povezana sa Zapadom, sa zapadnom modernošću i stilom. Kao što je upečatljivo pokazano u filmu „Good bye Lenin“, Ikea je, uz Koka Kolu i MekDonalds (ili alternativno Burger King) postala znak za „normalizaciju“ potrošnje koja je sada mogla biti praktikovana u novom (kapitalističkom) univerzumu dobara, koji je predstavljao pomenuti trijumvirat. Dok su Poljska, Češka i Mađarska bile među prvim bivšim socijalističkim zemljama u kojima su otvorene Ikeine prodavnice ubrzo nakon 1991. godine, ostatak socijalističkog sveta morao je mnogo duže da čeka na ovog „glasnika demokratije“. Tako je Rumunija dobila svoju prvu Ikeinu radnju tek 2007. godine, istovremeno sa prijemom u članstvo EU, a Bugarska, mada je ranije postala članica, Ikeu je ugostila tek krajem 2011. godine.
Ildiko Erdei: Čekajući Ikeu – Potrošačka kultura u postsocijalizmu i pre njega, Etnološka biblioteka, Knjiga 64, 2012.
Autorka je profesorka na Beogradskom univerzitetu
Oprema teksta i foto koncept korzportal
PROČITAJTE I: grad, miodrag-peric-misa-vajar-the-lonely, tin-ujevic-zapis-na-pragu, igor-marojevic-mediterani-na-slovenackom